Alan's Two Cents - Brown Bag your Lunch

Jun 18, 2008

How often do you go out to lunch per week? Most lunch outings can cost between $5-10 each time. That can add up really quickly. We've found that there is a much more affordable and probably healthier way to eat lunch…pack your own lunch.

We cook at home quite frequently and we usually have plenty left over. We pack the leftovers as we are cleaning up into Tupperware containers, that way there is no preparation in the morning. I simply grab my packed lunch on my way out the door.

This is a very resourceful and economical way to eat lunch. And you will save yourself some dough along the way.


Related Posts with Thumbnails

  © Blogger templates Newspaper II by 2008

Back to TOP